Ruku v ruce s alternativní pedagogikou.

V rámci tématu „Louka plná květin“ připravil dětem zajíček Ušáček, maskot třídy Zajíčků, překvapení. Ve třídě se objevil tajemný balík a po přečtení motivačního příběhu, děti postupně, jeden po druhém odkrývaly dečku a balík s překvapením odhalily.

Po dlouhém těšení a velkém napětí děti zjistily, co jim zajíček připravil.

V balíčku se skrývaly omalovánky lučních květin, obrázky a knížky s touto tématikou, barevné šátky a velký obraz louky. Se všemi těmito pomůckami jsme dále pracovali a v následujících týdnech je ještě využijeme.
Tentokrát nám vzniklo krásné slunce, s dlouhými, pestrobarevnými paprsky. Jde o postupné umisťování šátků a dalších drobných detailů, které nakonec utvoří celek.

Tento námět a prvky vychází z pedagogiky Franze Ketta. Tuto aktivitu, s různými obměnami, zařazujeme několikrát do měsíce a pro děti je to vítaná změna oproti klasické řízené činnosti.
Tato aktivita posiluje soustředění, koncentraci pozornosti, trpělivost, tvořivost, představivost, fantazii, zrakové, hmatové i sluchové vnímání, napojení na skupinu a v neposlední řadě tmelí kolektiv.

Děti tak mají prostor individuálně projevit své nápady, a přesto pracovat na společném projektu. Výsledkem pak není to, co dítě vytvoří samo, ale to, co děti vytvoří společně. Každý má možnost se na aktivitě podílet a přispět tak svou originalitou. Děti zažijí úspěch jak individuálně, tak s kamarády a radost ze společně odvedené práce se násobí.

Věříme, že zařazování prvků alternativní pedagogiky do běžného dne v mateřské škole je pro děti přínosem a obohacuje je o nové zážitky a formy vzdělávání.

Bc. Andrea Boubalíková