Že jsou včelky důležité, protože opylují rostliny a dávají nám med, to už děti z Longenovky dávno vědí.
A aby se o těchto užitečných tvorech dozvěděly mnohem více, vydaly se v pátek 16.06.2023 na školní výlet
do malé vesničky Hulice, kde se v budově bývalé školy nachází „Muzeum Včelí svět“ s unikátní interaktivní
včelařskou expozicí.
Už ve dveřích je přivítaly paní lektorky s ochrannými pomůckami, kterými by měl být vybaven každý správný
včelař, a tak si děti mohly vyzkoušet včelařský klobouk, ochrannou kuklu nebo včelařské rukavice.
Také se dozvěděly, na co se používají smetáčky a ometače, a co to je včelařský dýmák nebo rozpěrák.
Uvnitř muzea si pak vyslechly poutavé vyprávění nejen o tom, koho v úlu najdeme, ale také jakými stádii
vývoje prochází včelí dělnice.
A jak nejlépe poznat práci včelích dělnic? Tak, že si ji všichni mohli vyzkoušet.
A tak se na chvíli všechny děti proměnily v malé pilné včelky, které snášely do úlu nektar, pyl, nebo vodu.
U vchodu do úlu pak hlídaly matku královnu před cizími společenstvy dělnice strážkyně.
Na závěr pěkného výletu si pak každý mohl vyrobit svíčku z včelího vosku, kterou si se spokojeným úsměvem
na tváři vezl domů.

Soňa Tůmová